KERTFENNTARTÁS

Kertfenntartás

Komplex gyepgondozás

Ez magában foglalja a gyep, mint biológiai egység egész éven át tartó szükséglet kielégítésének összességét, mely kezdődik egy tavaszi gyepszellőztetéssel, felülvetéssel, tápanyag utánpótlással, gyomirtással, folytatódik heti rendszerességű fűnyírással.

gyepgondozás

Gyepszellőztetés

A gyepszellőztetés az igényes gyepek nélkülözhetetlen munkafázisa. Ennek a gépi eljárásnak a célja a fű közötti talajfelület fellazítása, az oda nem illő gyommaradványok és növényi részek – mint például a moha és gyepfilc – eltávolítása és a fű gyökereinek megszaggatása. Ezzel az eljárással a fű, mint növény életfeltételeit javítjuk, mivel intenzívebbé válik a talaj csapadék és talajlevegő háztartása. Elősegítjük a tápanyagok mélyebb rétegekbe jutását és megakadályozzuk a felszín közeli pangó víz kialakulását. Ezzel egyidejűleg gátoljuk a felszíni (sekély) gyökeresedést és a mohatakaró kialakulását.

További információ a gyepszellőztetésről

Fű és sövénynyírás

gyep, fűnyírás

A fűnyírásra a növekedés intenzitásától függően van szükség. Az ápolt és egészséges gyep elengedhetetlen feltétele a rendszeres, megfelelő időközönként és arra alkalmas berendezéssel végzett fűnyírás. Ez is egy olyan eleme a gyepgondozásnak, melynek elhanyagolása kihat a teljes eredményre. Mivel a növekedés intenzitása a gyepfajta, a tápanyag ellátottság, a csapadékszükséglet kielégítettsége és a talaj állapotának és minőségének függvénye, ezért erre nekünk is van befolyásunk.

Növényvédelem

Dísz-, gyümölcs- és zöldségkertek örömteli és hasznos neveléséhez szükséges a növényvédelmi intézkedések helyes időbeni és technológiai meghozatala. Ezen feladatok elhanyagolása az egyes növények, növénytársulások, vagy a teljes helyi növénykultúra megbetegedéséhez, károsodásához, illetve terméselmaradásához vezethet. A növényvédelem számos módszerrel operál, melyek fizikai, biológiai és kémiai kategóriákba sorolhatunk. A fenntarthatóság figyelembe vételével célszerű a biokertészeti módszerek előnyben részesíteni. Itt megemlíthetjük a természetes eredetű, környezetre nem káros szereket, a kártevő rovarok ragadozóiként ismert állatok bevetését és a rovarcsapdákat, melyek kizárólag a kórokozó, vagy kártevő elpusztítását célozva megkíméli annak környezetét.

Talajápolás

A növények könnyed gyökérfejlődésének, a levegő, a csapadék és a tápanyagok szabad áramlásának, valamint a gyomok fizikai eltávolításának eszköze a talajápolás. Ez a talaj bizonyos – általában felsőbb – rétegének lazítását, forgatását jelenti, mely összeköthető talajjavító anyagok bekeverésével. Előfordulhat, hogy szükségessé válik a talaj kémiai és fizikai összetételének megváltoztatása egyaránt.

rotálás

Fakivágás

A fás szárú növények, még a fák is sajnos szenvedhetnek gyógyíthatatlan betegségben, vagy megélhetnek olyan kort, mikor már nem képesek a vegetatív, és/vagy a generatív szerveik fenntartására, így azok elpusztulnak, vagy „haszontalanná”, kerti szempontból értéktelenné válnak. A pótlásukat megelőzően ezeket ki kell vágni, Módszerei az irtás, döntés és darabolás.

Gyümölcsfák, díszfák metszése

Az év során akár több alkalommal válhat szükségessé a dísz- és haszonnövényeink metszése. Ennek egyszerű terméshozam növelési, látvány és egyéb élettani okai lehetnek. A gyümölcsfák metszésének jellegzetes időszaka a késő tél, illetve a kora tavasz. Nyilván ettől eltérő javasolt metszési idő is létezik, mint például a dió esetében, ami augusztusban esedékes. A dísznövények metszése általában szintén a kora tavaszi időben történik, mikor az erős fagyok már elmaradnak, de még nem indult meg a növények ágrendszerében az intenzív folyadékáramlás.

gyümölcsfák díszfák metszése

KAPCSOLATFELVÉTEL